معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائرین

 

   
۱۳۹۷/۰۷/۱۵

دستاوردهای سفر به کشور عراق جهت آمادگی برای مراسم اربعین

دکتر حسینی معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری در رأس هیئتی به اتفاق آقای شاد مدیرکل حج و زیارت استان ؛ مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائرین و مسئولین و دست اندرکاران ستاد اربعین حسینی (ع) شهرداری مشهد جهت هماهنگی و برنامه ریزی مراسم اربعین حسینی (ع) به کشور عراق سفر نمودند و پس از بازگشت از سفر در گفتگو با رادیو زیارت نتایج این سفر تشریح شد:

دکتر حسینی معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری در رأس هیئتی به اتفاق مدیرکل حج و زیارت استان ؛ مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائرین و مسئولین و دست اندرکاران ستاد اربعین حسینی (ع) شهرداری مشهد جهت هماهنگی و برنامه ریزی مراسم اربعین حسینی (ع) به کشور عراق سفر نمودند که پس از بازگشت از سفر در گفتگو با رادیو زیارت نتایج آن به شرح ذیل تشریح شد:
دکتر حسینی در این خصوص گفت: ما ابتدا در استان ایلام با استانداری و سپس با فرمانداری و ستاد اربعین استان هماهنگی های لازم را طی دو جلسه به عمل آوردیم و مقرر شد از جمعه هفته آینده کامیون های حمل بار مواکب از مرز مهران عبور کنند و برای عبور حدود 300 دستگاه کامیون و همچنین 110 دستگاه اتوبوس شهرداری مشهد و نیز دستگاه های نظافتی سبک و سنگین برای نظافت شهر نجف ، مقرر گردید در این خصوص مساعدت و همکاری لازم انجام پذیرد. همچنین موضوع افزایش گیت های خروجی از مرز مهران در این جلسات مورد توجه قرار گرفت. در خصوص اسکان و تغذیه زائرین در مرز مهران نیز مقرر شد تا حداقل 300 اقامت را هماهنگ نمایند.
دکتر حسینی ادامه داد: پس از آن در استان واسط عراق با استاندار آن استان دیدار نمودیم که از هیئت ایرانی استقبال بسیار خوبی را انجام دادند. در نشست با استاندار واسط عراق مقرر شد برای سال آینده جاده مهران تا شهر کوت در طرح های تعریض ، اصلاح و بازسازی قرار گیرد؛ همچنین امکان استقرار زائرین در شهر کوت و امنیت ، بهداشت و تغذیه و اسکان آنها و همچنین انتقال زائرین از کوت تا شوملی مورد تصمیم گیری قرار گرفت.
جانشین ستاد اربعین استان افزود: در ادامه سفر و در شهر نجف اشرف با آیت الله حسینی مسئول بعثه مقام معظم رهبری ؛ آقای مکارم سرکنسول ایران در نجف اشرف و همچنین با تولیت آستان مقدس نجف اشرف جلسات جداگانه ای برگزار که در این جلسات بر ایجاد فضای مثبت روانی – تبلیغی ،استفاده بیشتر فرهنگی و معنوی از راهپیمایی اربعین، پرهیز از ایجاد شکاف های ایرانی - عرب و عراقی و سنی و شیعه و وحدت و اتحاد و اتفاق و استفاده از فضای مجازی برای رشد و نشر فضایل و جلوه های اربعین حسینی (ع) تأکید شد. همچنین در خصوص بحث خواهر خواندگی آموزش و پرورش دو استان  و ایجاد مجتمع آموزشی بین المللی در نجف اشرف بحث و مذاکره صورت گرفت . طرح نذر نهال برای مسیر نجف – کربلا ؛ گسترش راهنمایان زائر ، ایجاد ؛ ایجاد آشپزخانه های مرکزی برای تغذیه زائرین ؛ مسائل بهداشتی و امنیتی طول مسیر راهپیمایی اربعین از موارد مورد بحث در مسیرهای نجف تا کربلا و سپس کاظمین و سامرا بود که مورد تأکید و توجه دو طرف قرار گرفت.
دکتر حسینی در پایان اعلام کرد: امسال از استان خراسان رضوی تعداد 60 موکب با بیش از دو هزار خادم کار ساماندهی و خدمات به زائرین را بر عهده دارند و در مجموع 582200 خدمت به زائرین توسط مواکب ارائه خواهد شد.مسئولین محورهای کربلا، نجف ، کاظمین و سامرا مشخص شده اند و در این خصوص نیز هماهنگی های لازم با طرف عراقی به عمل آمد. برای حمل و نقل زائرین امسال احتمالاً ظرفیت ناوگان عمومی 50% ، هوایی 10% و حمل و نقل ریلی 10% افزایش خواهد داشت.
 


منبع : معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین
تعداد بازدیدها : ۳۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان